Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zespół Analityki Sądowej i Toksykologicznej

Prof. dr hab. Paweł Kościelniak - Przewodniczący

Paweł KościelniakProf. dr hab. Paweł Kościelniak  (przewodniczący Zespołu Analityki Sądowej i Toksykologicznej)
- profesor z tytułem honorowym zwyczajnego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracuje na Wydziale Chemii UJ pełniąc funkcje kierownika Zakładu Chemii Analitycznej i kierownika Zespołu Analiz Sądowych i Klinicznych. Jest członkiem prezydium Komitetu Chemii Analitycznej PAN. Prowadzi prace naukowe z zakresu podstawowych zagadnień chemii analitycznej, takich jak kalibracja oznaczeń analitycznych, optymalizacja warunków doświadczalnych, badanie efektów interferencyjnych, badanie jakości metod analitycznych. Główne pola jego zainteresowań naukowych to chemia sądowa, analiza przepływowa i analiza środowiskowa. 

Orcid ID

dr hab. Michał Woźniakiewicz, prof. UJ - Zastępca Przewodniczącego

Michał WoźniakiewiczDr hab. Michał Woźniakiewicz, prof. UJ (Zastępca Przewodniczącego Zespołu Analityki Sądowej i Toksykologicznej) – profesor uczelni na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 2014 roku jest Kierownikiem Pracowni Chemii Sądowej na Wydziale Chemii UJ, gdzie prowadzi badania. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego. Popularyzator nauki i Koordynator UJ na Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie. Zajmuje się opracowaniem nowych metod analitycznych w badaniach toksykologicznych i kryminalistycznych. Specjalizuje się w technikach separacyjnych oraz konstrukcji przenośnej aparatury analitycznej. Współpracuje naukowo m.in. z: Instytutem Chemii Analitycznej Czeskiej Akademii Nauk i Politechniką w Tallinie. 

Orcid

dr Małgorzata Król - Sekretarz

dr Małgorzata KrólDr Małgorzata Król (sekretarz Zespołu Analityki Sądowej i Toksykologicznej) – adiunkt na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.  Prowadzi prace badawcze w Zespole Analiz Sądowych i Klinicznych. Zajmuje się opracowywaniem metod analitycznych przydatnych w kryminalistycznych badaniach różnego rodzaju materiałów kryjących, lakierów samochodowych, kosmetyków oraz włókien. W swoich badaniach wykorzystuje różnorodne techniki spektroskopowe: UV/VIS, ATR-FTIR, LIBS, separacyjne: CE-DAD, 
CE-LIF, CE -MS, HPLC, GC-MS. Nawiązała współpracę m.in. z: IES, Węgierskim Instytutem Kryminalistyki, LANBOZ, Katedrą Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej, AGH.

Dr hab. Mariusz Barczak

Dr hab. Mariusz Barczak, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin

 

Dr hab. Agata Błażewicz, prof. NIL

Dr hab. n. farm. Agata Błażewicz, profesor instytutu w Narodowym Instytucie Leków w Warszawie - absolwentka Wydziału Farmaceutycznego WUM, od pracy magisterskiej do dziś związana z Narodowym Instytutem Leków, obecnie jako Kierownik Zakładu Leków Sfałszowanych i Wyrobów Medycznych. 
Praca naukowo-badawcza dotyczy zastosowania technik instrumentalnych, przede wszystkim spektrometrii mas, w analizie substandardowych, nielegalnych i sfałszowanych produktów leczniczych, suplementów diety oraz nowych narkotyków syntetycznych. 
Członek grupy roboczej ds. sfałszowanych i nielegalnych produktów leczniczych w sieci państwowych laboratoriów przy Europejskim Dyrektoriacie ds. Jakości Leków w Strasburgu.

Link do jednostki macierzystej: https://www.nil.gov.pl/

Dr inż. Magdalena Buszewska-Forajta

ZdjęcieDr inż. Magdalena Buszewska-Forajta, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń

Dr Michał Dobrowolski

Dr Michał Dobrowolski, Uniwersytet Warszawski, Wydział Chemii oraz Centrum Nauk Sądowych. Starszy asystent w Pracowni Krystalochemii na Wydziale Chemii UW (od 2010) oraz wykładowca w CNS UW (od 2017). Staż podoktorski w European Synchrotron Radiation Facility, Grenoble, Francja (2011-2013). Zajmuje się fizyczną chemią organiczną, a w szczególności z jej częścią strukturalną. Podstawowymi narzędziami badawczymi, które wykorzystuje to rentgenowska analiza strukturalna na monokrysztale i materiale proszkowym (również pod wysokimi ciśnieniami i w niskich temperaturach), metody spektroskopowe (spektroskopia Ramana i w podczerwieni), skaningowa kalorymetria różnicowa (DSC) oraz modelowanie molekularne w ramach metod ab initio.

Interesuje się również kryminalistyką, a w szczególności jej aspektami związanymi z chemią (prowadzi badania nowych substancji psychoaktywnych we współpracy z organami ścigania).
Członek Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego.

Linki do strony macierzystej jednostki: www.chem.uw.edu.pl oraz www.cns.uw.edu.pl

Orcid

Dr hab. Alina Dubis

ZdjęcieDr hab. Alina Dubis, prof. UwB, Uniwersytet w Białymstoku, Białystok - profesor uczelni na Wydziale Chemii.  Prowadzi prace badawcze w Katedrze Chemii Organicznej, a od 2017 roku pełni funkcję kierownika kierunku Chemia Kryminalistyczna i Sądowa drugiego stopnia na Wydziale Chemii UwB. Jest członkiem Rady Naukowej CLKP w Warszawie oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Zajmuje się analizą spektroskopową materiałów organicznych (przewodniki organiczne, polimery) oraz nieorganicznych takich jak pigmenty malarskie. W swoich badaniach wykorzystuje techniki analityczne między innymi takie jak: spektroskopia oscylacyjna IR i Raman, UV-VIS, NMR oraz SEM-EDX. W analizie spektroskopowej wykorzystuje obliczenia teoretyczne, które realizuje na superkomputerach (KDM) w ICM UW. Współpracuje naukowo z Instytutem Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu.

Orcid

Dr n. med. Adam Frankowski

ZdjęcieDr n. med. Adam Frankowski, Uniwersytet Warszawski Centrum Nauk Sądowych oraz Uniwersytet w Białymstoku Wydział Chemii Katedra Chemii Fizycznej - adiunkt. Od prawie 30 lat związany z tematyką nauk sądowych, początkowo jako biegły sądowy przy sądzie okręgowym i biegły policyjnego laboratorium kryminalistycznego z zakresu chemii oraz urządzeń i materiałów wybuchowych. Od 2004 roku Zastępca Naczelnika Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Białymstoku, a od 2013 roku Zastępca Dyrektora Instytutu Badawczego Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w Warszawie. Były stały członek Europejskiej Sieci Instytutów Nauk Sądowych (ENFSI) oraz członek Rady Naukowo-Technicznej przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji. W latach 1994-2022 funkcjonariusz policji. Twórca polskiego Zespołu ds. identyfikacji ciał ofiar katastrof masowych (DVI) i w latach 2019-2022 jego kierownik. Obecnie prowadzi badania w zakresie szeroko rozumianych narkotyków oraz metod ujawniania i zabezpieczania śladów kryminalistycznych. Od 2017 roku rozwija swoje zainteresowania w dyscyplinie „Humanitarian Forensic Science” w zakresie identyfikacji ofiar katastrof masowych. Współautor monografii naukowej Polski Zespół DVI – Standardy Identyfikacji Ofiar Katastrof oraz redaktor naukowy i współautor rozdziałów w monografii Dobre Praktyki Technika Kryminalistyki.

 

Dr hab. Beata Jasiewicz, prof. UAM

Beata JasiewiczDr hab. Beata Jasiewicz, prof. UAM, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań - profesor uczelni na Wydziale Chemii.  Prowadzi prace badawcze w Zakładzie Produktów Bioaktywnych. Jest członkiem Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Chemiczne oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego. 
Koordynator specjalności Chemia Sądowa, Opiekun specjalności Chemia Sądowa, kierunku Chemia, studiów drugiego stopnia na Wydziale Chemii UAM
Obecnie prowadzone badania koncentrują się na wykorzystaniu alkaloidów indolowych i purynowych jako związków wiodących w poszukiwaniu nowych antyoksydantów o potencjalnym wykorzystaniu w walce ze stresem oksydacyjnym wskazywanym jako główny czynnik w patogenezie licznych chorób cywilizacyjnych. Właściwości antyoksydacyjne i cytoprotekcyjne nowych pochodnych analizowane są przy wykorzystaniu standardowych testów chemicznych oraz systemu komórkowego in vitro z wykorzystaniem erytrocytów ludzkich jako komórek modelowych w badaniach aktywności biologicznej związków. W swoich badaniach wykorzystuje techniki analityczne między innymi takie jak: spektroskopia IR , UV-VIS, NMR oraz spektrometria mass (ESI-MS, EI-MS).

 

Orcid

Dr hab. inż. Lucjan Jerzykiewicz

ZdjecieDr hab. inż. Lucjan Jerzykiewicz, Uniwersytet Wrocławski, Wrocław

Prof. dr hab. Lucyna Kapka-Skrzypczak

ZdjęcieProf. dr hab. Lucyna Kapka-Skrzypczak, Instytut Medycyny Wsi, Lublin

Orcid

Dr Agnieszka Martyna

Agnieszka MartynaDr Agnieszka Martyna, Uniwersytet Śląski, Katowice - adiunkt w Instytucie Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek Zespołu Chemii Sądowej. Jest absolwentką Wydziału Chemii UJ, gdzie uzyskała tytuł doktora nauk chemicznych, broniąc rozprawę zrealizowaną we współpracy z Instytutem Ekspertyz Sądowych w Krakowie, oraz absolwentką AGH w Krakowie. Od 10 lat związana jest z tematyką chemii sądowej. Swoje zainteresowania badawcze skupia na tworzeniu nowych modeli do oceny wartości dowodowej wielowymiarowych danych fizykochemicznych poprzez łączenie technik chemometrycznych i statystycznych z modelami ilorazu wiarygodności. Tematykę tę realizuje w ramach współpracy międzynarodowej m.in. z Włochami, Hiszpanią i Wielką Brytanią oraz w ramach projektów badawczych finansowanych m.in. przez NCN.

Orcid

Dr inż. Aleksandra Pawlaczyk

ZdjęcieDr inż. Aleksandra Pawlaczyk, Politechnika Łódzka, Łódź

Orcid

dr hab. Anna Poliwoda, prof. UO

dr hab. Anna Poliwoda, prof. UO, Uniwersytet Opolski, Opole

Orcid

Dr hab. Marek Smoluch, prof. AGH

ZdjęcieDr hab. Marek Smoluch, prof. AGH, Akademia Górniczo-Hutnicza, Kraków. Pracuje w Katedrze Chemii Analitycznej i Biochemii Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Po doktoracie uzyskanym na Uniwersytecie Jagiellońskim (Wydział Chemii), pracował w LC Packings – a Dionex Comp. (postdoc) w Amsterdamie, a następnie jako koordynator spektrometrii mas na Vrije University, również w Amsterdamie. Aktualne zainteresowania naukowe to głównie zastosowanie technik jonizacji plazmą pod ciśnieniem atmosferycznym do analizy związków psychoaktywnych. 

Orcid

Prof. dr hab. Irena Staneczko-Baranowska

prof. dr hab. Irena Staneczko-BaranowskaProf. dr hab. Irena Staneczko-Baranowska - była przez 20 lat kierownikiem Katedry Chemii Analitycznej, Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Opublikowała ponad 200 artykułów, jest edytorem 4 monografii (Springer, PWN, Malamut ) i współautorem 13 książek (PZWL, WNT, Pol. Śl.). Była koordynatorem oficjalnej międzynarodowej współpracy naukowej – 10-letniej z King’s College Univ. of London i 5-letniej z Instituto de Investigationes Biomedicals de Barcelona. Była koordynatorem 3 projektów z Francją, Hiszpanią i Niemcami. Jest członkiem Prezydium Komitetu Chemii Analitycznej PAN, wcześniej 3 kadencje była vice-przewodnicząca KChA PAN. Była członkiem Sekcji T09 w KBN, a następnie w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji i członkiem Zespołu Ekspertów w NCN. Była kierownikiem 5-letniego grantu z UE, TESSA-PHARE, 5 grantów zwykłych i 3 promotorskich z KBN i NCN oraz kierownikiem w 3 zadaniach w grantach INNOTECH i BIOSTRATEG 2. Odznaczona medalami im. W. Kemuli i im. A. Waksmundzkiego, za wybitne osiągnięcia z chemii analitycznej i metod separacyjnych. Przez 2 kadencje była Przewodniczącą Gliwickiego Oddziału PTChem. Wypromowała 19 doktorów, a 2 jej wychowanki są dr habilitowanymi. Była recenzentem licznych doktoratów, habilitacji i wniosków o tytuł profesora.

Prof. dr. hab. inż. Małgorzata Szynkowska-Juźwik

ZdjęcieProf. dr. hab. inż. Małgorzata Szynkowska-Juźwik, Politechnika Łódzka, Łódź

Prof. dr hab. Marek Trojanowicz

Prof. dr hab. Marek TrojanowiczProf. dr hab. Marek Trojanowicz, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Warszawa - Profesor zwyczajny Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, zatrudniony w UW do 2014 roku. Od roku 1992 do chwili obecnej jest zatrudniony jako profesor w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie. Członek zwyczajny Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Główne zainteresowania badawcze to analiza przepływowa, czujniki i bioczujniki elektrochemiczne, chromatografia cieczowa i elektroforeza kapilarna, a także zastosowania środowiskowe, kliniczne i archeologiczne analizy chemicznej, oraz aspekty analityczne i toksykologiczne zastosowania promieniowania jonizującego w ochronie środowiska.

Orcid

Prof. dr hab. inż. Andrzej Wasik

Prof. dr hab. inż. Andrzej Wasik, Politechnika Gdańska, Gdańsk

Orcid

Dr hab. Marek Wiergowski

Dr hab. Marek Wiergowski, Gdański Uniwersytet Medyczny, Gdańsk - adiunkt w Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (od 1999 roku); absolwent studiów magisterskich (1994) i doktoranckich (1999) Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej; habilitacja na Wydziale Farmaceutycznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (2016); staż po doktoracie w IRMM (2003-2004); audytor techniczny PCA (od 2014); prace naukowo-badawcze dotyczą toksykologii sądowej i toksykologii analitycznej; członek TIAFT oraz PTMSiK.

Link do jednostki macierzystej: https://informator.gumed.edu.pl/85

Orcid

 

Dr hab. Renata Wietecha-Posłuszny, prof. UJ

Renata Wietecha-PosłusznyDr hab. Renata Wietecha-Posłuszny, prof. UJ, Uniwersytet Jagielloński, Kraków - profesor uczelni na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.  Prowadzi prace badawcze w Zespole Analiz Sądowych i Klinicznych, a od 2016 roku również pełni funkcję kierownika panelu Chemia Sądowa na Wydziale Chemii UJ. Jest członkiem Krakowskiego Oddziału Towarzystwa Toksykologicznego. Zajmuje się opracowywaniem innowacyjnych metod analitycznych przydatnych w badaniach toksykologiczno-sądowych oraz kryminalistycznych. W swoich badaniach wykorzystuje różnorodne techniki separacyjne: LC-MS, CE -MS, GC-MS CE-DAD, CE-LIF oraz spektroskopowe ATR-FTIR, Raman. Współpracuje naukowo m.in. z: University of Waterloo w Kanadzie, State University of New York w Albany w USA w obszarze chemii sądowej i analitycznej.

Orcid

Dr Dariusz Wilk

dr Dariusz WilkDr Dariusz Wilk, Uniwersytet Jagielloński, Kraków - adiunkt w Pracowni Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji UJ (od 2014 r.); doktor nauk prawnych (Uniwersytet Jagielloński) oraz doktor nauk chemicznych (Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Polskiej Akademii Nauk w Krakowie); staż podoktorski w Centrum Badań Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego i na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego (2013-2017). Działalność naukową skupia na zagadnieniach z pogranicza nauk prawnych (nauki penalne, kryminalistyka), nauk chemicznych (chemia analityczna) i sztuki (ochrona zabytków i dzieł sztuki). Obecnie zajmuje się problematyką biegłego w procesie karnym, pobieraniem i gromadzeniem materiału do identyfikacji, wykorzystaniem nowoczesnych metod fizykochemicznych w badaniach śladów kryminalistycznych oraz karnoprawnymi aspektami ochrony dzieł sztuki.

Link do jednostki macierzystej: https://kryminalistyka.wpia.uj.edu.pl/

Orcid

Prof. dr hab. Lidia Wolska

ZdjęcieProf. dr hab. Lidia Wolska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Gdańsk

Link do jednostki macierzystej: https://informator.gumed.edu.pl/259

orcid

Dr hab. Marcin Zawadzki, prof. UMW

ZdjęcieDr hab. Marcin Zawadzki, prof. UMW, Uniwersytet Medyczny, Wrocław

Orcid

Prof. dr hab. Janina Zięba-Palus

ZdjęcieProf. dr hab. Janina Zięba-Palus, Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna, Kraków

Orcid

Dr hab. Dariusz Zuba, prof. IES

Dariusz ZubaDr hab. Dariusz Zuba, prof. IES, Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie – dyrektor Instytutu. Absolwent studiów magisterskich (1996) i doktoranckich (2001) Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, tam też obronił pracę habilitacyjną. Autor lub współautor ponad 70 publikacji naukowych wydanych w czasopismach o międzynarodowym zasięgu, zacytowanych ponad 1000 razy, oraz ponad 150 prezentacji podczas konferencji naukowych, a także recenzent w wielu czasopismach naukowych. Wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Autor wykładów i szkoleń dla wielu międzynarodowych instytucji, członek grupy eksperckiej Komisji Europejskiej ds. szkolenia pracowników wymiaru sprawiedliwości. Były członek grupy doradczej ds. laboratoriów Światowej Organizacji Antydopingowej (WADA). Aktywnie uczestniczy w wielu działaniach Europejskiej Sieci Instytutów Nauk Sądowych (ENFSI). Promotor dwóch prac doktorskich, a także recenzent kilkunastu prac doktorskich oraz przewodu habilitacyjnego. 

Orcid